Sort by:
163 products
163 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 200mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 250mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Height @ Heel: | 37mm |
| Spine Thickness: | 1.8mm |
| Weight: | 138g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Gyuto 210mm, Bunka 165mm & Petty 150mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | ~61 |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Carbon Fiber |
| HRC | 61 |
Specifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
200mm VG10 Core Black Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 200mm |
| Weight: | 175g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 80mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 155g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.6mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 70g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.1mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 164g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 152g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
