Sort by:
120 products
120 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 163grs |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 48mm |
| Spine Thickness @ Heel/Mid | 2.5mm/2.2mm |
| Weight: | 207g |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 32mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Weight: | 78g |
| Blade Material: | Ginsan w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 275mm |
| Weight: | 82 |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.5mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Migaki Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 119g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 265mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
