Sort by:
120 products
120 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/okeya-ginsan-petty-130mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba - Left Handed |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.2mm |
| Blade Material: | Ginsan |
| Handle Material: | D-Shaped Magnolia w/ Black Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | ~61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/sakai-kanechika-white-3-yanagiba-185mm-left-handed');
});">
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 234mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.3mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dyed Maple Octagon |
| HRC: |
∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/satoshi-nakagawa-ginsan-tsuchime-petty-150mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-gyuto-210mm-dark-maple');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 61 |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-gyuto-240mm-dark-maple');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 211g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-kiritsuke-240mm-maple');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 265mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 174g |
| Blade Height @ Heel: | 37mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tetsujin-hamono-ginsan-kasumi-sujihiki-270mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
