Sort by:
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 179gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Accessories Information
Includes Large & Small Quenelle Spoons, Plating Spatula, Plating Tweezer Bundle, Plating Spoon, Saucing Spoon, Fishbone Tweezers
Specifications
| Style: | Gloss & Brushed Black |
| Construction: | Stainless Steel |
170mm Blue Super Core, Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Weight: | 70g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
