Sort by:
548 products
548 products
Sakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$759.00 AUD
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$759.00 AUD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 234mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼63 |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 3 Knife Set with Magnetic Strip
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 3 Knife Set with Magnetic Strip
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 4 Knife Set with Magnetic Strip
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 4 Knife Set with Magnetic Strip
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western Red |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 195mm |
| Overall Length: | 337mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 133g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
