Sort by:
548 products
548 products
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 163grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 182grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 196mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 42mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 163grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 44mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Weight: | 182grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Ebony w/Black Buffalo Horn |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 260mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 198mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 46mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 227mm |
| Overall Length: | 378mm |
| Height @ Heel: | 51mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 254mm |
| Overall Length: | 413mm |
| Height @ Heel: | 54mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 249g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 196mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 41mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 184grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | ATS34 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~61-62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | ATS34 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~61-62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 368mm |
| Weight: | 214g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SK Carbon Steel |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
