Sort by:
Nigara Hamono "Anmon" SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Western Karin Handle
$999.00 AUD
Unit price perNigara Hamono "Anmon" SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Western Karin Handle
$999.00 AUD
Unit price perKnife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Rainbow Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
