Sort by:
548 products
548 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 407mm |
| Weight: | 275g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel (Sharpened 70/30) |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 179grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 201grs |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 204mm |
| Overall Length: | 320mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 166g |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Oak Octagon |
| HRC: | ~63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 232mm |
| Overall Length: | 391mm |
| Height @ Heel: | 55mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Oak Octagon |
| HRC: | ~63-64 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | SG2 w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | ~170mm |
| Height @ Heel: | 45mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Material: | Ginsan w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Charred Oak |
| HRC: | ~62 |
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Specifications
| Blacksmith: | Undisclosed |
| Sharpener: | Nigara Hamono |
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Matte Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Blacksmith: | Undisclosed |
| Sharpener: | Nigara Hamono |
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Matte Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
