Sort by:
120 products
120 products
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 135m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 5 Pocket Knife Roll
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 135mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Oak |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-2-knife-set-with-porter-knife-roll');
});">
165mm Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 314mm |
| Weight: | 136g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-bunka-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-210mm-carbon-fibre');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-kiritsuke-240mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-kiritsuke-240mm-maple');
});">
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 164mm |
| Overall Length: | 313mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-nakiri-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 74g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-petty-135mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Weight: | 78g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-petty-150mm-ebony-1');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: |
240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 35mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-sujihiki-240');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 272mm |
| Overall Length: | 421mm |
| Weight: | 157g |
| Blade Height @ Heel: | 37mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-sujihiki-270');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
