Sort by:
277 products
277 products
165mm VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Blade Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Weight: | 175g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 91gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 97g |
| Blade Height: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 356mm |
| Weight: | 303g |
| Blade Height @ Heel: | 88mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.9mm |
| Blade Material: | White 2 w/Stainless Clad Kurouchi |
| Handle Material: | Eco Timber |
| HRC: | ~62-63 |
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Petty 135mm - Lauraceae & Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Petty 135mm - Lauraceae & Black Horn
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
