Sort by:
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 225mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Indian Rosewood w/Blonde Buffalo Horn |
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Ebony / Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Ebony / Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Palo Santo & Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Palo Santo & Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule (White Ring)
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule (White Ring)
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
