Sort by:
1408 products
1408 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 230mm |
| Weight: | 64g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.1mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
165mm SG2 Powdered Stainless Steel Bunka Knife
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Santoku Knife
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 686g |
| Blade Height @ Heel: | 91mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.5mm |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Knife Information
Who doesn't want a whale knife? Hand-forged carbon steel with soft iron clad. A perfect utility/chopper with great edge retention.
STEEL BREAKDOWN – Blue Steel is a traditional high-carbon steel made by Hitachi Metals in Japan. It is the favourite steel of many knife makers and chefs across the world for its fantastic edge holding ability, toughness, and ease of sharpening. It contains few stainless elements, and as such will develop a patina, and develop rust spots if left wet after use. It requires a little more care and maintenance than something like VG-10 (Stainless Steel), so consider this when purchasing a Blue Steel knife as your first Japanese knife.
Specifications
| Style: | Utility |
| Edge Length: | 62mm |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Knife Information
A classy, cleverly designed steak knife set made by Suncraft in Japan. The 2 alternating types of serrations make for easy cutting of steaks.
| Style: | Steak Knife |
| Blade Length: | 130mm |
| Weight: | 113g |
| Blade Material: | Stainless Steel |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
