Sort by:
488 products
488 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 179gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon oak |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$399.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$399.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
