Sort by:
183 products
183 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 230mm |
| Weight: | 64g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Knife Information
A classy, cleverly designed steak knife set made by Suncraft in Japan. The 2 alternating types of serrations make for easy cutting of steaks.
| Style: | Steak Knife |
| Blade Length: | 130mm |
| Weight: | 113g |
| Blade Material: | Stainless Steel |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | AUS8, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 82g |
| Blade Height @ Heel: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Weight: | 70g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Chinese Cleaver |
| Blade Length: | 212mm |
| Overall Length: | 327mm |
| Weight: | 274g |
| Blade Height @ Heel: | 92mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 1.3mm |
| Product Code: | KKF1912 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 85g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 63 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 90mm |
| Weight: | 76gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
