Sort by:
96 products
96 products
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Santoku Knife
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 126g |
| Blade Height: | 42mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ebony Bolster |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | AUS8, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Pakka Wood |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Sandalwood
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 175mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 151g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.5mm |
| Blade Material: | Chromax Semi Stainless Core w/ Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Brown Pakka Wood |
| HRC: | 63-64 |
Hajimaru translates to "Begin" or to "Start", and it's a fitting name for these Japanese knives that were designed to be the perfect entry point into upgrading your knives at home. They are well constructed from tried and tested materials like Ginsan and VG10, all crafted in the Seki area, are easy to maintain (and to gift) and won't break the bank.
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
