Sort by:
92 products
92 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Carbon Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Birch w/White G10 Spacer |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 345mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Carbon Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | |
| Blade Length: | |
| Overall Length: | |
| Weight: | |
| Blade Height @ Heel: | |
| Bevel: | |
| Spine Thickness @ Heel: | |
| Spine Thickness @ Mid: | |
| Blade Material: | |
| HRC: | |
| Handle Material: |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 211g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
$569.00 AUD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji SS Clad Kiritsuke 210mm - Ebony
$569.00 AUD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
