Sort by:
Hatsukokoro Kaijin Blue 2 Stainless Clad Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$239.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Kaijin Blue 2 Stainless Clad Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$239.00 AUD
Unit price per170mm Blue 2 w/Soft Iron Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 w/Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | ~175mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | ~175g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Sakai Kikumori "Choyo" Blue 1 Kiritsuke Gyuto 240mm - Quince
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
