Sort by:
363 products
363 products
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 203mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼61 |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$399.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$399.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$639.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$639.00 AUD
Unit price perSpecifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Persimmon
$439.00 AUD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Persimmon
$439.00 AUD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
