Sort by:
208 products
208 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 230mm |
| Weight: | 64g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 82g |
| Blade Height @ Heel: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Weight: | 70g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 63g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 85g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Carbon Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 125mm |
| Overall Length: | 235mm |
| Weight: | 50g |
| Blade Height: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 91gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
