Sort by:
175 products
175 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 425mm |
| Weight: | 144g |
| Blade Height @ Heel: | 41mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 320mm |
| Weight: | 121g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.6mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 312mm |
| Weight: | 138g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SG2 with Black Nickel Damascus Cladding |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 388mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Height @ Heel: | 58mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.0mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Shirogami 2 with Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Pakkawood Bolster |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 420mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Height @ Heel: | 40mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Shirogami 2 with Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | 62 |
Knife Information
Tadafusa manufacture their knives in the city of Sanjo, well known across Japan as the ‘town of blacksmiths’. The likes of Yoshikane, Hinoura, and Kawamura all hail from the same city. Tadafusa was founded in 1948 by Sone Torasaburo, who began making sickles, knives, and other bladed tools using traditional forging methods, but then began to specialise in kitchen knives, which has culminated in the immaculate pieces you see here.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
This knife is great for:
✅ Those wanting a fairly easy knife to maintain, but don't mind carbon steel maintenance
✅ Those who like slightly thicker and heavier knives with comfy western style handles
✅ Pinch grip cutters
✅ Larger cutting (larger meats etc)
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 397mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 425mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 36mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Nashiji Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 248mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SLD Core, Kurouchi Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 273mm |
| Overall Length: | 425mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 36mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
*Bundle also includes Edge Guards & 1000/3000 Grit Stone, Base, Nagura, and Guide Clip
| Style: | Petty, Santoku |
| Blade Length: | 125mm, 170mm |
| Handle Material: | Oval Oak |
| Steel: | SLD Stainless Steel |
| HRC: | ~60 |
Specifications
Bundle contains Gyuto 21cm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards & Yoshoku Whetstone
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 200mm & 135mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle: | Western Black Pakka |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 277mm |
| Weight: | 81g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Sp
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 277mm |
| Weight: | 81g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Sp
165mm SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Height @ Heel: | 46.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 129g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 170g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood w/Red Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 250mm |
| Height @ Heel: | 29mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 66g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 60g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood/Pakka |
| HRC: | ~63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
